Tuesday, 26 November 2013
Monday, 25 November 2013
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama Guru
|
i.
Ainun
binti Abdullah
ii.
Rohana
binti Mohd Isa
iii.
Zanariah
binti Abu Osman
iv.
Nor
Fadzilah binti Abu Hassan
|
Nama
Pelajaran
|
Bahasa Melayu
|
Kelas
|
Tingkatan 5
|
Tarikh
|
22 Oktober 2013
|
Masa
|
9.00 pagi – 10.20 pagi
|
Bilangan
Murid
|
20 orang
|
Tajuk
|
Gelanggang Tuk Wali
|
Hasil
Pembelajaran
|
Pada akhir pelajaran, dapat :-
i.
menyatakan
lima watak dan perwatakan utama dalam cerpen.
ii.
mencari
perkataan seerti untuk lima perkataan yang dipilih berdasarkan konteks ayat
dalam cerpen.
|
Analisis
|
Ciri
umum pelajar
|
Pengetahuan
Sedia Ada
|
Gaya
Pembelajaran
|
·
Jantina
·
Sosio
ekonomi
keluarga
|
·
20
orang murid
·
13
lelaki
·
7
perempuan
·
Kebanyakan
murid golongan
berpendapatan
rendah
|
·
Murid
telah membaca cerpen Gelanggang Tuk Wali.
|
·
Inkuiri
|
Menyatakan
objektif
(4W1H)
|
Pada akhir pelajaran,
dapat :-
i.
menyenaraikan
lima watak dalam drama berdasarkan drama yang telah dibaca dan tonton.
ii.
Menyatakan
empat perwatakan watak utama dalam drama tersebut dengan tepat
iii.
Murid
dapat membezakan antara perwatakan watak utama dan watak sampingan yang
dipilih dengan betul.
iv.
mencari
perkataan seerti untuk lima perkataan yang dipilih berdasarkan konteks ayat
dalam drama.
v.
Membina
cerita menggunakan peta minda berdasarkan urutan drama yang ditonton.
|
||
Memilih
kaedah, media dan sumber
|
Kaedah
:
·
Penerangan
·
Sumbangsaran
·
Soal
jawab
|
Media :
·
ICT
·
Slaid
·
Powerpoint
|
Sumber :
·
Laman
web
(youtube)
·
Buku
teks
·
Kamus
dewan
|
Menggunakan
media dan bahan
|
Set induksi
·
Lakonan
Langkah 1:-
·
Tayangan
video ( Gelanggang Tuk Wali )
Langkah 2 :-
·
Teknik
Kerusi Panas ( watak utama)
·
Grafik
( melukis peta minda tentang perwatakan watak utama)
Langkah 3 :-
·
Grafik(
mencari maksud perkataan menggunakan kamus dewan dan menulis semula dalam
jadual yang disediakan)
|
Melibatkan pelajar
|
Set induksi
·
Melibatkan murid
dengan melakonkan aksi silat.
Langkah 1
·
Murid menonton
tayangan drama dan Tidak melibatkan murid.
Langkah 2
·
Melibatkan murid
dengan menggunakan teknik kerusi panas.
·
melukis peta
minda tentang perwatakan watak utama.
Langkah 3
·
Melibatkan murid
dengan mencari maksud perkataan dengan menggunakan kamus dewan.
|
Rumusan dan Penutup :
·
( 8 minit)
Murid bersoal jawab sesama rakan tentang isi pelajaran. ( watak,
perwatakan)
·
Murid membina ayat
pendek berdasarkan maksud perkataan yang dicari.
|
|
Penilaian
|
Guru :
·
Guru berpuas hati
menggunakan kaedah yang baru dalam sesi pengajaran dan pembelajaran.
Murid :
·
Murid seronok
melakonkan aksi silat secara spontan.
·
Murid memberi tumpuan
ketika tayangan video dimainkan
·
Murid memberi
kerjasama ketika melakonkan teknik kerusi panas.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)