Monday, 25 November 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN




    
          Nama Guru
                          i.        Ainun binti Abdullah
                       ii.        Rohana binti Mohd Isa
                     iii.        Zanariah binti Abu Osman
                      iv.        Nor Fadzilah binti Abu Hassan

Nama Pelajaran

Bahasa Melayu

Kelas

Tingkatan 5

Tarikh

22 Oktober 2013

Masa

9.00 pagi – 10.20 pagi

Bilangan Murid

20 orang

Tajuk

Gelanggang Tuk Wali


Hasil Pembelajaran

Pada akhir pelajaran, dapat :-
i.             menyatakan lima watak dan perwatakan utama dalam cerpen.
ii.            mencari perkataan seerti untuk lima perkataan yang dipilih berdasarkan konteks ayat dalam cerpen.





 Analisis


Ciri umum pelajar


Pengetahuan Sedia Ada

Gaya Pembelajaran

·         Jantina
·         Sosio ekonomi
     keluarga

·        20 orang murid
·           13 lelaki
·           7 perempuan
·           Kebanyakan  murid golongan
      berpendapatan
      rendah


·         Murid telah membaca cerpen Gelanggang Tuk Wali.

·         Inkuiri



        







Menyatakan objektif

(4W1H)
Pada akhir pelajaran, dapat :-
i.             menyenaraikan lima watak dalam drama berdasarkan drama yang telah dibaca dan  tonton.
ii.            Menyatakan empat perwatakan watak utama dalam drama tersebut dengan tepat
iii.          Murid dapat membezakan antara perwatakan watak utama dan watak sampingan yang dipilih dengan betul.
iv.           mencari perkataan seerti untuk lima perkataan yang dipilih berdasarkan konteks ayat dalam drama.
v.            Membina cerita menggunakan peta minda berdasarkan urutan drama yang ditonton.


Memilih kaedah, media dan sumber
Kaedah :
·         Penerangan
·         Sumbangsaran
·         Soal jawab
Media :
·         ICT
·         Slaid
·         Powerpoint
Sumber :
·         Laman web
(youtube)
·         Buku teks
·         Kamus dewan



Menggunakan media dan bahan
Set induksi
·         Lakonan

Langkah 1:-
·         Tayangan video ( Gelanggang Tuk Wali )

Langkah 2 :-
·         Teknik Kerusi Panas ( watak utama)
·         Grafik ( melukis peta minda tentang perwatakan watak utama)

Langkah 3 :-
·         Grafik( mencari maksud perkataan menggunakan kamus dewan dan menulis semula dalam jadual yang disediakan) 




                 








Melibatkan pelajar

Set induksi
·         Melibatkan murid dengan melakonkan aksi silat.

Langkah 1
·         Murid menonton tayangan drama dan Tidak melibatkan murid.

Langkah 2
·         Melibatkan murid dengan menggunakan teknik kerusi panas.
·         melukis peta minda  tentang perwatakan watak utama.

Langkah 3
·         Melibatkan murid dengan mencari maksud perkataan dengan menggunakan kamus dewan.




Rumusan dan Penutup :
·         ( 8 minit)
Murid bersoal jawab sesama rakan tentang isi pelajaran. ( watak, perwatakan)
·         Murid membina ayat pendek berdasarkan maksud perkataan yang dicari.







Penilaian
Guru :
·         Guru berpuas hati menggunakan kaedah yang baru dalam sesi pengajaran dan pembelajaran.

Murid :
·         Murid seronok melakonkan aksi silat secara spontan.
·         Murid memberi tumpuan ketika tayangan video dimainkan
·         Murid memberi kerjasama ketika melakonkan teknik kerusi panas.


 



No comments:

Post a Comment